Aktualności Aktualności

Bushcraft i surwiwal

Lubisz spędzać czas na łonie natury? Chodzisz na wycieczki do lasu? Nocowałeś w lesie albo nie wykluczasz zrobienia tego w przyszłości? Jeśli odpowiedziałeś/odpowiedziałaś twierdząco na któreś z tych pytań, to prosimy wypełnij krótką ankietę.

Od 1 listopada 2019 r. Lasy Państwowe prowadzą program pilotażowy, który pozwala legalnie nocować na wybranych obszarach lasów w Polsce. W związku z tym pytamy osoby zainteresowane aktywnym spędzaniem czasu w lesie (w tym bushcraftem i survivalem) o ich doświadczenia, opinie i potrzeby. Zebrane informacje posłużą Lasom Państwowym do oceny pilotażu i wyciągnięciu wniosków na przyszłość. Ankieta jest anonimowa. Zajmie do 10 minut - http://personal.ewaluacja.eu/index.php/364718?lang=pl. Wyniki będą analizowane i przedstawiane zbiorczo.

Dziękujemy za poświęcony czas.

 

Na terenie RDLP w Radomiu działania w ramach pilotażu udostępnienia obszarów leśnych do uprawiania bushcraftu i surwiwalu realizuje Nadleśnictwo Łagów (Leśny Kompleks Promocyjny „Puszcza Świętokrzyska”). Udostępniło do tego celu obszar Pasma Jeleniowskiego.

Bushcraft i surwiwal to nietypowe formy aktywności terenowej nastawione m.in. na bliski kontakt z naturą, minimalizm i samowystarczalność podczas przebywania w lesie. Na obszarach pilotażowych, dzięki nowym uregulowaniom społeczność ta będzie mogła uprawiać swoje hobby bez obaw o naruszenie ustawy o lasach. Ideą pilotażu są działania wstępne, które mają pomóc rozpoznać podstawowe bariery oraz zebrać wiedzę niezbędną do realizacji przyszłych projektów.

Nadleśnictwo Łagów udostępniło do tego celu obszar Pasma Jeleniowskiego o powierzchni aż 2 000 ha. Wyprawa jest o tyle ciekawsza, że można ją połączyć z wędrówką w pobliże rezerwatów przyrody: „Szczytniak", „Góra Jeleniowska” oraz „Małe Gołoborze”. W obszarze tym znajdują się również takie atrakcje jak kaplica na Górze Witosławskiej, XIX-wieczna figura Chrystusa w jej sąsiedztwie, czy źródło „Malinowy Stok”.

Obszar w Nadleśnictwie Łagów wyznaczony został zarządzeniem nadleśniczego. Ustalono też regulamin do stosowania przez osoby chcące skorzystać z możliwości dostępnych w wyznaczonych obszarach leśnych https://lagow.radom.lasy.gov.pl/documents/11026/37129262/51_2019.pdf/e44bca0c-50d9-0e0c-59f3-0eab92077bd7. Jednym z jego ważniejszych punktów jest biwakowanie w dowolnym miejscu w grupie do czterech osób i nie dłużej niż dwie noce z rzędu bez zgody nadleśnictwa (wystarczy je tylko uprzedzić o tym zamiarze pocztą elektroniczną). Biwakujący muszą potem przywrócić miejsce do stanu wyjściowego, przede wszystkim posprzątać po sobie – zgodnie z zasadą leave no trace (z ang. nie zostawiaj po sobie śladów). Zanim wyruszysz do lasu zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami https://www.lasy.gov.pl/pl/turystyka/pilotaz-bushcraft-i-survival/pytania-dotyczace-obszarow-pilotazowych

Łącznie Lasy Państwowe wyznaczyły 43 specjalne obszary leśne o łącznej powierzchni ponad 65 tys. ha. Pilotażowy program potrwa do 31 stycznia 2021 roku. Wszystkie szczegóły, w tym mapy i regulamin zostały opublikowane na stronie internetowej Lasów Państwowych. Mapa jest również dostępna w aplikacji Bank Danych o Lasach https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy.