Aktualności Aktualności

Nadleśnictwo Barycz wspólnie z gminą Końskie

We wspólnej akcji informacyjnej Nadleśnictwa Barycz i Urzędu Miasta i Gminy w Końskich nasza jednostka ufundowała 3 dwustronne tablice edukacyjne z infografiką przygotowaną przez Lasy Państwowe. Tematyka w nich zawarta jest ściśle związana z dokarmianiem ptaków znajdujących się w naszym otoczeniu.

Tablice zostały zainstalowane w dwóch lokalizacjach przy nowo zrewitalizowanych zbiornikach wodnych, poszerzając możliwości korzystania z nich o walor edukacyjny.

Spacerowicze odwiedzający okolice zbiorników na Browarach czy Starym Młynie mają w sposób obrazowy możliwość sprawdzić czy ich forma dokarmiania nie szkodziła ptakom i czy mieściła się w oczekiwaniach żywieniowych samych zainteresowanych.

Warto wspomnieć, że

Nadleśnictwo Barycz rokrocznie na terenach leśnych wywiesza kilkadziesiąt budek lęgowych różnej wielkości oraz dokonuje czyszczeń tych z lat ubiegłych. Takie działanie ułatwia gniazdowanie ptactwa oraz wychowanie potomstwa, dając szansę równomiernego zwiększania populacji dziko żyjących, leśnych gatunków skrzydlatej fauny.

Co do dokarmiania, warto uwypuklić fakt, iż chleb wykładany ptakom nie ma zbyt dużych wartości odżywczych, a jego częste jedzenie przez dłuższy czas nie jest zdrowe i prowadzi u ptaków do powstawania schorzeń układu pokarmowego.

Pamiętajmy, że pieczywo jest produktem przetworzonym wzbogaconym o elementy niebędące w wachlarzu dotychczasowych źródeł pożywienia dziko żyjących ptaków, więc warto sprawdzić na infografice Lasów Państwowych co, w jaki sposób i kiedy można podawać ptakom mieszkającym w naszym otoczeniu.

Lasy Państwowe - Dla Lasu Dla Ludzi.