Aktualności Aktualności

Niebezpieczne znalezisko

Podczas porządkowych prac ziemnych w bliskim sąsiedztwie dawnego budynku koszarowego, obozu ćwiczeń wojsk carskich mieszczącego się na terenie obecnej siedziby Nadleśnictwa Barycz, został odkopany grant moździerzowy, najprawdopodobniej pocisk do lekkiego granatnika l.Gr.W.36 będącego na wyposażeniu Wehrmachtu podczas II Wojny Światowej.

Granat zalegał w niemalże wierzchniej warstwie ziemi na około 20 centymetrach głębokości. Podczas prac pielęgnacyjnych przydomowego ogrodu, obecni najemcy budynku natrafili na znalezisko, które początkowo nie zostało spostrzeżone w niewielkiej pryzmie ziemi.

O zdarzeniu została powiadomiona KPP w Końskich, która wysłała na miejsce funkcjonariusza posiadającego odpowiednie przeszkolenie, pozwalające wstępnie rozpoznać ładunek potencjalnie wyglądający na niebezpieczny, co warunkuje wezwaniem PATROLU SAPERSKIEGO.  Po kilkugodzinnym oczekiwaniu, żołnierze z 31 Patrolu Saperskiego, stacjonującego przy Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych na kieleckiej Bukówce zabezpieczyli niewygodne znalezisko.

Przypomnijmy, że obecna siedziba Nadleśnictwa Barycz mieści się na placu byłej siedziby poligonu Barycz, funkcjonującego do lat 50-tych XX wieku.

Miejsce to od XIX wieku miało znaczenie militarne posiadające rozległą infrastrukturę, cieszącą się zainteresowaniem wszystkich armii operujących w obszarze Polski do roku 1958, w którym to oficjalnie przekazano zlikwidowany poligon Barycz, ówczesnemu Koneckiemu Rejonowi Lasów Państwowych w celu zalesienia.