Aktualności Aktualności

PIELGRZYMI NA LEŚNYM SZLAKU

Miesiąc sierpień to czas zwyczajowych pielgrzymek do Klasztoru na Jasnej Górze. W tym trudnym roku, większość grup Pątników starała się przemieszczać po trasach mniej uczęszczanych, będących w wyraźnym odosobnieniu od skupisk ludzkich. Taki rodzaj prewencji w czasie epidemicznym postawił przed pielgrzymami wiele trudności, w których rozwiązaniu - w tym roku - pomagały Lasy Państwowe.

Pięć nadleśnictw z terenu RDLP w Radomiu włączyło się w pomoc w zabezpieczeniu trasy przemarszu pieszej pielgrzymki na Jasną Górę, która 7 sierpnia wyruszyła spod Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku - Kamiennej. O taką wsparcie poprosili organizatorzy, których obecna sytuacja epidemii koronawirusa i obostrzenia z tym związane, zmusiły do przemodelowania dotychczasowego scenariusza i zasad pielgrzymowania. Z uwagi na konieczność ograniczenia kontaktu z osobami niebędącymi członkami grupy pielgrzymkowej, potnicy przemieszczali się - w większości - drogami leśnymi, a na nocleg wybierali wyłącznie wskazane przez Nadleśnictwa miejsca na terenach leśnych, które w ciągu nocy zabezpieczała Straż Leśna.

Nadleśnictwo Barycz opiekę nad przemarszem skarżyskiej grupy pielgrzymkowej przejęło od Nadleśnictw Stąporków w miejscowości Czarna, w której to pątnicy uczestniczyli w południowej mszy sprawowanej w Sanktuarium Matki Boskiej Wychowawczyni.  W asyście strażaków-ochotników z OSP w Wąsoszu, przedstawiciele naszego Nadleśnictwa poprowadzili pątników na trasę przecinającą leśnictwa Wąsosz, Izabelów oraz Gatniki, z którego to ostatniego grupa przeszła na wieczorny spoczynek do Nadleśnictwa Ruda Maleniecka. Pątnicy podczas przejścia przez Nadleśnictwo Barycz skorzystali z pilotażu leśników na całej trasie oraz z organizacji dwóch miejsc postoju, na których została zabezpieczona woda do mycia oraz poczęstunek.