Asset Publisher Asset Publisher

WIOSNA, WIOSNA....

Chociaż kalendarzowa wiosna już nadeszła i pogoda jest kapryśna, to jej pierwsze zwiastuny już można zauważyć w przyrodzie. Na początku marca na terenie nadleśnictwa można było usłyszeć  charakterystyczne okrzyki żurawi. Na niebie ciągną klucze przelatujących dzikich gęsi. Wśród leśnych zwierząt zauważa się ogólne poruszenie. Zakwitły pierwsze wiosenne rośliny – przylaszczka, wawrzynek wilczełyko. W cieplejsze słoneczne dni pojawiają się motyle, komary i inne owady. Na szkółce leśnej ruszają pierwsze prace związane z wyjęciem sadzonek na zbliżające się odnowienia lasu.

21 marca rozpoczęła się wiosna, czyli czas na odnowienie. Odnowienie lasu to nic innego jak powstanie młodego pokolenia w sposób naturalny (samosiew) lub sztuczny (siew lub sadzenie). Powierzchnie przygotowane pod obsiew naturalny czekają do kwietnia na otwarcie się szyszek sosny, a prace związane z wyjmowaniem sadzonek w Szkółce leśnej ruszyły pełną parą.

Nadleśnictwo Barycz w 2015 roku odnowi ok. 42.75 ha powierzchni, w tym 1.41 ha jest przeznaczone pod obsiew naturalny. Ze szkółki do lasu wyjedzie 57 tys. sadzonek dębu, 350 tys. sadzonek sosny, 22 tys. sadzonek brzozy, 4 tys. sadzonek modrzewia, 40 tys. buka oraz inne, w tym sadzonki gatunków biocenotycznych tj. jarząb jabłoń.

Zanim sadzonka trafi do lasu musi przejść kilka etapów. Sadzonki do odnowień wyjmowane są sukcesywnie, najpierw modrzew i brzoza, potem olsza, następnie sosna i gatunki potrzebne do wykonania poprawek, na koniec jodła, dąb i buk. Sadzonki na kwaterach wyorywane są wyorywaczem aktywnym,  a z tuneli wyjmowane ręcznie. Podczas wyjmowania sadzonki są sortowane, wiązane w pęczki, gatunki iglaste są żelowane układane w skrzynki.   Sadzonki nie spełniające norm jakościowych są liczone i komisyjnie niszczone.

Na każdym etapie najważniejsze jest zabezpieczenie korzeni sadzonek przed utratą wilgoci. Sadzonki sosny przechowywane są w skrzynkach, inne sadzonki dołowane. Wyjątkiem mogą być małe ilości sadzonek odbierane bezpośrednio po wyjęciu do leśnictw. Równie ważne jest zabezpieczenie materiału sadzeniowego przed przesychaniem na czas transportu. Po rozładunku sadzonki również trzeba zabezpieczyć przed przesychaniem do czasu wysadzenia. Dołowanie polega na układaniu sadzonek w płytkim dole warstwami. Każda warstwa musi mieć korzenie obsypane świeżą ziemią i dobrze przyciśnięte.

Sadzenie lasu to bardzo ciężka praca. Sadzonka nie może być posadzona za płytko ani za głęboko, powinna być przykryta ziemią do wysokości 1 cm ponad szyję korzeniową. Korzenie nie mogą być podwinięte, a po udeptaniu gleby wokół sadzonki nie powinno być zagłębienia. Żeby posadzić na powierzchni 1 ha sadzonki sosny „pod kostur" 2 osoby muszą pracować co najmniej 5 dni.  Sadzenie 1 ha  dwuletnich sadzonek dębowych przez dwie osoby to co najmniej 10 dni, a przy silnie zachwaszczonej powierzchni na żyznym siedlisku nawet 20 dni. Nie bez powodu zgodnie z Ustawą o Lasach uprawy leśne do wysokości 4m objęte są zakazem wstępu. Pamiętajmy, że ten mały las to setki godzin pracy leśników i pracowników zakładów usług leśnych.

Za to już za 50 lat będzie można po tym lesie spacerować, zbierać jagody czy grzyby, podglądać leśną faunę, oddychać świeżym powietrzem, odpoczywać …