Wydarzenia Wydarzenia

228 rocznica uchwalenia Konstytucji 3-go Maja

Pierwszy w Europie i drugi na świecie tak nowoczesny - na ówczesne czasy - akt prawny, stworzony dla dobra publicznego, dawał szansę uporządkowania sytuacji prawodawczej w Polsce i nadania naszemu krajowi nowego toru funkcjonowania. Przypominanie tego wydarzenia, jak co roku jest powodem manifestacji patriotycznej, w której zawsze uczestniczą leśnicy z Nadleśnictwo Barycz.

Delegacja naszej jednostki na czele z zastępcą Nadleśniczego - Jarosławem Stępniem wraz pocztem sztandarowym, będącym wizytówką Nadleśnictwa na uroczystościach mających podniosły charakter, przybyła na placu przed siedziba Urzędu Miasta i Gminy w Końskich, gdzie wciągnięto flagę państwową - rozpoczynając tegoroczne uroczystości.

Zespół parkowo-pałacowy jest nieprzypadkowym miejsce inauguracji obchodów 3-go Maja, gdyż właścicielem Końskich a tym samym obecnego parku miejskiego - w czasie prac nad ustawą zasadniczą - był Marszałek Stanisław Małachowski - jeden z twórców tego ważnego aktu polskiej państwowości.

Po odsłuchaniu Mazurka Dąbrowskiego odegranego przez Miejska Orkiestrę Dętą oraz obejrzeniu inscenizacji historycznej, uświetnionej stylizacją aktorów w stroje z epoki, wszyscy uczestnicy oraz przybyli mieszkańcy udali się do kolegiaty św. Mikołaja na msze świętą za Ojczyznę - wieńczącą tę część tegorocznych obchodów.