Aktualności Aktualności

"Choinka dla życia"

 

 

„Choinka dla życia” to wspólna inicjatywa Lasów Państwowych i Narodowego Centrum Krwi, której celem jest promocja szczytnej idei krwiodawstwa.

Zapraszamy krwiodawców z terenu Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu do oddania krwi w piątek 15 grudnia 2023 r. w jednym z 3 punktów biorących udział w akcji tj. w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Radomiu, Kielcach oraz Oddziale Terenowym Poboru Krwi w Końskich.

W tych punktach będą czekały na wszystkich, którzy zakwalifikują się do oddania krwi lub jej składników, drzewka choinkowe przygotowane przez Lasy Państwowe.

Nadleśnictwo Barycz, zaprasza do udziału w akcji do OTPK w Końskich  zlokalizowanego w szpitalu św. Łukasz przy ul. Gimnazjalnej. W tym miejscu nieopodal wejścia głównego, pod  namiotem firmowym, leśnicy będą czekali na czynnych krwiodawców z zapakowanymi w siatkę transportową drzewkami choinkowymi.

Pamiętajmy aby poprawnie przygotować się do oddania krwi:

Jakie warunki trzeba spełnić, by móc oddać krew i jej składniki

• wiek pomiędzy 18. a 65. rokiem życia,

• waga co najmniej 50 kilogramów,

• w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie wykonano akupunktury, tatuażu, przekłucia uszu lub innych części ciała, zabiegów operacyjnych, endoskopowych i innych diagnostycznych badań (np. gastroskopii, panendoskopii, artroskopii, laparoskopii) oraz nie poddano się leczeniu krwią lub jej składnikami.

 

W dniu oddania krwi

• trzeba być wyspanym i wypoczętym,

• trzeba być zdrowym, nie mieć oznak przeziębienia i nie przyjmować żadnych leków (nie dotyczy to antykoncepcji)

• należy zjeść lekkostrawny, niskotłuszczowy posiłek

• wypić ok. 2 l płynów, np. woda, soki (w ciągu 24 godzin przed pobraniem)

• ograniczyć palenie papierosów i nie pić alkoholu, również w dniu poprzedzającym oddanie krwi,

• mieć przy sobie dokument ze zdjęciem, najlepiej dowód osobisty.

 

Czego możemy się spodziewać

Samo pobranie 450 ml pełnej krwi (tyle pobiera się jednorazowo) trwa ok. 10 minut. Jednak nim oddamy krew czeka nas wypełnienie ankiety kwalifikującej do pobrania, rejestracja oraz badanie i wywiad lekarski. W sumie wszystkie czynności zajmą nam ok 40-60 minut. Pamiętajmy, że w ciągu roku kobiety mogą oddać krew nie więcej niż 4 razy, a mężczyźni nie więcej niż 6 razy.

Więcej informacji jest dostępnych na stronach internetowych: Narodowego Centrum Krwi, Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, ogólnopolskiej kampanii społecznej „Twoja krew, moje życie”.

Krew to dar życia – oddaj krew i uratuj zdrowie lub życie drugiemu człowiekowi.