Aktualności Aktualności

Nowy wygląd pomnika pamięci terenów wsi wysiedlonych

Pomnik na terenie leśnictwa Józefów, będący zespołem dwóch bliźniaczych obelisków, na których osadzone są pamiątkowe tablice oraz spajający je drewniany krzyż, zostały wybudowane wysiłkiem Nadleśnictwa Barycz w roku 2005. Od tamtego czasu jego pierwotna forma przekazu oraz sama bryła nie była zmieniana ani gruntownie konserwowana.

Wpisując się w jubileusz 140-lecia powstania Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu oraz 100-tną rocznicę WOJNY POLSKO-BOLSZEWICKIEJ, Nadleśnictwo Barycz przeprowadziło prace renowacyjne pomnika wraz z otoczeniem. Zadanie to było rozłożone na kilka etapów z uwagi na trudności wynikające z panującej w kraju pandemii i związanych z nią obostrzeń.

Poprawienie wyprawy tynkarskiej, nowe złocenie wyblakłych od słońca liter, zabezpieczenie wodoodporne obelisków to tylko kilka z wielu punktów prac jakimi był objęty pomnik. Finalnie uzyskał on nowy wizerunek, de facto bez zmiany konstrukcji i pierwotnego zamysłu projektanta.

Dodatkowym elementem początkującym rewitalizację miejsca pamięci „wsi wysiedlonych” jest wystawienie tablicy informacyjo-edukacyjnej z prawej strony pomnika, obok obelisku na którym umieszczono nazwy miejscowości zlikwidowanych na potrzeby budowy poligonu wojskowego. Nowa tablica obrazuje na terenowej mapie z lat 30-tych XX wieku, umiejscowienie wsi wskazanych na obelisku, co ułatwia odwiedzającemu miejsce pamięci wyobrażenie sobie skali działań i zasięgu pozyskanego do celów militarnych terenu. Mapa zawiera również znacznik, który ułatwia odnalezienie się w terenie, dziś wyglądającym zupełnie inaczej niż w pierwszej połowie XX wieku.

Druga strona tablicy informacyjo-edukacyjnej zawiera rys historyczny „Obozu Ćwiczeń Barycz” oraz „Poligonu Barycz”, których ówczesny obszar stanowi obecnie teren będący w zarządzie Nadleśnictwa Barycz. Informacje zawarte w tym opracowaniu, pozwalają przybliżyć złożoność wypadków, które końcowo przyczyniły się do wysiedlenia wsi pod poligon a finalnie do przekształcenia w tereny leśne.

 

Rys historyczny wojskowości na obecnych terenach Nadleśnictwa Barycz