Aktualności Aktualności

60-lat Nadleśnictwa Barycz

20 lutego odbyła się uroczystość 60-lecia utworzenia Nadleśnictwa Barycz. Był to czas podsumowania działalności tego szczególnego, bo powstałego w dużej części przez zalesienie byłego poligonu wojskowego nadleśnictwa, a także refleksji i wspomnień.

W uroczystości udział wzięli Jacek Włosowicz, senator RP, Andrzej Bętkowski, marszałek województwa świętokrzyskiego, przedstawiciele lokalnych samorządów oraz wielu gości z instytucji i organizacji współpracujących z nadleśnictwem i RDLP oraz leśników, zarówno obecnych pracowników, jak i emerytów.

Oficjalne uroczystości rozpoczęły się od mszy św. w intencji leśników w Kolegiacie pw. św. Mikołaja w Końskich celebrowanej przez Jego Ekscelencję księdza biskupa Henryka Tomasika. Na zakończenie ewangelii przedstawiciele Nadleśnictwa Barycz wręczyli obraz przedstawiający pierwszą siedzibę nadleśnictwa.

Dalsza część uroczystości odbyła się w sali konferencyjnej Astoria w Końskich. Nadleśniczy Wojciech Bomba w swoim wystąpieniu przybliżył uczestnikom 60-letnią historię nadleśnictwa, w tym cele i zadania jakie postawiono przed nadleśnictwem: –Obchodzimy teraz 60-lecie, a sama dyrekcja ma już 140 lat. My jesteśmy jedną z młodszych jednostek utworzoną w 1959 roku na bazie poligonu wojskowego. To był tzw. poligon Barycz. Dzisiaj świętujemy. Te 60 lat to były lata ciężkiej pracy po to, by zachować drzewostany i odtworzyć nowe na gruntach porolnych, po to, by przyszłe pokolenia mogły z tego korzystać – powiedział.

Więcej o bogatej historii terenu, genezie powstania Nadleśnictwa Barycz uczestnicy mogli dowiedzieć się z prelekcji Tadeusza Banaszka, autora publikacji historycznych z terenu Końskich. Obóz ćwiczeń wojsk rosyjskich, wywłaszczenie na potrzeby poligonu 19 wsi powiatu koneckiego i opoczyńskiego (6 315 ha gruntów), co wiązało się z przymusowymi przesiedleniami ludności na tzw. Ziemie Odzyskane, po czym rok 1957 r. i likwidacja poligonu, co było następstwem przekazania terenów po poligonie Ministerstwu Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego.

Podczas uroczystości Andrzej Matysiak, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu w dowód uznania za szczególne zasługi dla leśnictwa i gospodarki leśnej uhonorował Kordelasem Leśnika Polskiego Andrzeja Łętka, starszego specjalistę ds. sprzedaży drewna, Zbigniewa Ziętka, starszego strażnika leśnego, Komendanta Posterunku Straży Leśnej oraz Sławomira Bartodzieja, leśniczego leśnictwa Gracuch.

Listy w związku z uroczystością przesłali Małgorzata Golińska, sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu, dr inż. Jacek Sagan, dyrektor Departamentu Leśnictwa w Ministerstwie Klimatu oraz dr inż. Andrzej Konieczny, Dyrektor Generalny Lasów Państwowych.

Gratulacje i podziękowania podczas wystąpień złożyli Jacek Włosowicz, senator RP, Andrzej Będkowski, marszałek województwa świętokrzyskiego, przedstawiciele władz powiatowych: starosta Grzegorz Piec, wicestarosta Wiesław Skowron, członkowie zarządu Jarosław Staciwa i Dariusz Banasik, Robert Plech, reprezentujący radnych powiatowych, Krzysztof Obratański, burmistrz Końskich, Stanisław Pacocha, wójt Gowarczowa oraz Dyrektor Specjalny Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Baryczy. Akcentowali w swoich wystąpieniach znaczenie gospodarki leśnej i troskę pracowników Lasów Państwowych o dobro narodowe, jakim są polskie lasy.

Dyrektor Andrzej Matysiak w swoim wystąpieniu podkreślił, że nadleśnictwo jest jednym z najmłodszych Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu.Jest to jedno z młodszych nadleśnictw, i to z tego powodu, że całe Nadleśnictwo Barycz utworzone było po II wojnie światowej na gruntach, które przed wojną stanowiły własność prywatną. Dla nas to ważne, że zajęliśmy się gospodarką leśną jako Lasy Państwowe – powiedział. Dyrektor złożył również życzenia i podziękował emerytowanym i obecnym pracownikom, pamiętając także o podziękowaniach dla organizacji i instytucji współpracujących z radomską dyrekcją i Nadleśnictwem Barycz.

Podczas uroczystości obecne były poczty sztandarowe z RDLP w Radomiu, Nadleśnictwa Barycz oraz Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, a także Zespół Sygnalistów Myśliwskich przy RDLP w Radomiu. W programie artystycznym wystąpiły wokalistki Weronika Kaniowska i Alicja Burbeluk, laureatki XXVI Diecezjalnego Konkursu Pieśni i Poezji Patriotycznej „Kocham moją Ojczyznę oraz zespół ludowy „Korniczanka”.